Powrót na stronę głównąWstępInformacje historyczne o MajdanieZabytki MajdanuOchotnicza Straż Pożarna w Majdanie StarymMAJDAN STARY NA HISTORYCZNYCH FOTOGRAFIACHWPISZ SIĘ DO KSIEGI GOŚCISpecjalne podziękowania dlaNapisz do właściciela strony


STRONA MAJDANU STAREGO I NOWEGO
15-LECIE POWSTANIA CHÓRU MĘSKIEGO "KLUCZ"


Dnia 11 lipca 2004 r. miejscowy Chór Męski "KLUCZ" obchodził 15 "okrągłą" rocznicę powstania. Powołanie chóru wiązało się początkowo z uświetnieniem obchodów święta 11 listopada (1989 r.) - chór liczył wtedy ośmiu członków. Na szczęście okazało się, że słuchaczom bardzo spodobał się zarówno repertuar jak i wykonanie piosenek i pieśni, a chórzystom śpiewnie. Bardzo szybko powiększył się stan liczebny zespołu i w tej chwili chór liczy ok. 20 osób. Pierwszym dyrygentem był Mirosław Pawłowski, a kierownikiem chóru Feliks Wryszcz. Od 1996 r. chórem dyryguje Andrzej Kusiak (miejscowy organista), a po przedwczesnej śmierci Feliksa Wryszcza (w roku 2002) kierownikiem chóru został Jerzy Rymarz. 
Pierwsze sukcesy chór ma już za sobą: dla przykładu w roku 1999 i 2000 pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie (w 2001 miejsce drugie), w roku 1999 również pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Łaszczówce (drugie miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym).
Chór bardzo często uświetnia uroczystości nie tylko w miejscowej parafii ale i w powiecie biłgorajskim, a także sporo koncertuje w Polsce i za granicą (Litwa, Ukraina, Austria, Niemcy). 
Dzięki dobrej współpracy z miejscowymi przedsiębiorcami (nawiasem mówiąc wielu spośród nich należy do chóru, inni zaś angażują się organizacyjnie) chór zajmuje się też działalnością charytatywną (wspomnijmy chociażby ogromną pomoc dla rodziny Zaniów z Majdanu Nowego).

Wracając do obchodów 15-lecia powstania chórzyści pokazali nam, że oprócz śpiewania nieobce są im zdolności organizacyjne i pokazali jak można przygotować Festyn wraz z pięknym programem artystycznym, na którym pojawiło się wiele zaprzyjaźnionych zespołów (to "dla ducha"), a dla ciała było grilowanie, park rozrywki dla dzieci, a wieczorem zabawa ludowa.
W programie artystycznym znalazły się:
- Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Biłgoraja
- Koncert Chóru Męskiego „KLUCZ” z Majdanu Starego
- Występ Kapeli Podwórkowej „KOMPANI” z Biłgoraja
- Występ Kapeli Ludowej „PRZEMYKI” z Józefowa
- Popisy Krasomówcze Pana Adamka
- Promocja talentów wokalnych „Od Majdanu do Opola”

Przebieg obchodów postaram się przedstawić pokrótce na zdjęciach:

Kilku członków chóru, od lewej: Fusiarz Mieczysław, Wryszcz Krzysztof (nowy członek chóru), Skwarek Stanisław, Rymarz Jerzy (kierownik chóru), Bartkowski Robert (również nowy członek chóru), Andrzej Kusiak (dyrygent), Pułapa Jan, oraz Adamek Tadeusz

Znakomicie dobrany wystrój sceny.

Na powyższych zdjęciach widać, jak dobrze bawią się uczestnicy festynu (oraz ogromne zainteresowanie - o czym świadczy też liczba uczestników)

Dla dzieci znalazły się też atrakcje

Kilkakrotnie mieliśmy też okazję usłyszeć Tadeusza Adamka (występy krasomówcze)

Zaprezentował się też Chór Żeński ze Smólska

Prezentowali się też najmłodsi:


Pomysł i wykonanie Grzegorz Dziura